Dokumenty

Dokumenty ke samostudiu

Zde naleznete informace k jednotlivým tématům ke samostudiu. Postupem času zde bude pravidelně přibývat více témat. 
Pro ty, kteří preferují osobní individuální přístup nebo nemají čas projít samostudiem, si mohou se mnou domluvit individualní konzultaci.

Strava


Zkušenosti se stravou u lidí trpících atopickým ekzémem (platí i pro další autoimmuní onemocnění) jasně ukazují, že je vhodné změnit složení stravy alespoň do doby, než se ukážou výsledky z cílené sanace střevní flóry. Je proto dobré se vyvarovat resp. eliminovat potraviny, které zhoršují stav tím, že podporují zánět, nepřispívají k regeneraci organismu a nevedou k posílení k imunitního systému.

Samozřejmostí je dát přednost zvoleným potravinám v bio-kvalitě před těmi z konvenční produkce.


Druhy potravin, které je dobré eliminovat

  • Prozánětlivé: cukr, mléko a mléčné výrobky, vejce (bílek bývá často špatně snášen), pšenice (nejlépe eliminovat všechny obiloviny – lepek, která je pro zánětivý), veškeré průmyslově zpracované produkty (konzervační látky, barviva, aroma, glutamát atp., které stejně nepatří do zdravého jídelníčku dítěte ani dospělého), ořechy, kukuřice, masné produkty bohaté na omega-6 mastné kyseliny (především vepřové), alkohol (případně u dospělých)

 

  • Bohaté na histamin: citrusové plody, rajčata, jahody, kiwi, ananas, špenát, luštěniny, zralé sýry, veškeré skladované maso (uzeniny) nebo znovu ohřívané jídlo, zavařeniny, olivy, fermenty, banány, čerstvé nebo kynuté pečivo (především obsahující kvasnice), ryby, mořské plody, kakao, přidané látky (konzervační látky, barviva, aroma, glutamát atp.), koření, u dospělých: pivo, víno

 

  • Lilkovité: rajčata, paprika, brambory, lilek

 

  • Je vhodné vyloučit veškeré intorelance: na lepek, fruktózu, laktózu a histamin.


AIP / Paleo 

Vezmete-li v podtaz výše uvedené, zjistíte, že takové podmínky na stravu dobře splňuje paleo strava nebo-li strava dle autoimmuního protokolu (AIP) s vynecháním Vám známých potravin, které Vašemu dítěti nedělají dobře. AIP strava je pokládána za velmi výživnou a zakládá se na potravinách, které lidstvo konzumovalo po tisíciletí a naše trávicí ústrojí je tak na ně přizpůsobeno.

Pokud nepomáhá vynechání výše uvedených potravin, doporučuje se v některých celostních klinikách přejít na rotační dietu, díky které můžete odhalit právě potravinu, která není snášena.

 

Tuky a oleje

  • Zdravé tuky resp. oleje, které lze bez problémů zahřát např. na smažení jsou: kokosový olej, ghee (přepuštěné máslo)

o  Jako doplněk stravy zařadit rybí tuk nebo lebertran (viz článek Posílení imunitního systému)

  • Zdravé tuky resp. oleje, které by se neměly zahřát jsou: lněný olej, konopný olej, olivový olej (jen do 130 stupňů), máslo
  • Tuky resp. oleje, kterých byste se měli určitě vyvarovat (vysoký obsah omega 6, proto velmi prozánětlivé): margaríny, řepkový olej, slunečnicový olej, sójový olej, světlicový olej

 

Bez lepku / bez obilovin

  • Lze doporučit bezlepkové obiloviny tzv. pseudo-obiloviny jako např. proso, amaranth, quinou nebo pohanku, které je vhodné před vařením přes noc namočit a poté slít vodu a propláchnout, abyste snížili obsah kyseliny fytinové, která je přirozeně obsažena v semenech rostlin a luštěninách a váže na sebe železo, vápník zinek nebo jiné tělu prospěšné minerály. Je potřeba si uvědomit, že postižení atopickým ekzémem již mají často nedostatek správných živin (díky disbalanci střevní flóry nedochází k optimální resorbci živin ve střevě) a proto je potřeba zajistit, aby se stav ještě více neprohluboval nesprávnou přípravou nebo složením jídla. Fytinovou kyselinu lze odbourat také naklíčením (proto je obecně lepší volit kváskový chléb před chlebem z droždí).
  • Bezlepkové produkty z průmyslové výroby (ať nudle nebo chleba) rovněž nejsou vhodné. Takové potraviny často obsahují mnoho pochybných přidaných látek. Zde se vyplatí pohled na etiketu a konkrétní složení výrobku.
  • Osvědčilo se proto buď chléb péct sami z kvásku a bio mouky s podílem pseudo-obilovin, pokud je daná obilovina skutečně dobře snážena. Jinak naleznete na internetu recepty na čistě bezlepkový chléb (paleo chléb s banány plantain je u nás nejoblíbenější)
  • Bezlepkové mouky: manioková mouka, banánová mouka z plantain (probiotická)
  • Rýži lze většinou bez problému konzumovat, je však vhodné preferovat produkty s nízkým obsahem arsenu (např. basmati rýže). Před vařením je možné obsah arsenu snížit také namočením a následným slitím vody
  • Nedoporučuji rýžové vafle, které díky výrobního procesu, kdy působí vysoké teploty, obsahují mnohonásobně vice arsenu než obvyklá rýže

 

Bez mléka

  • Rostlinné drinky / mléka lze obecně doporučit. Je vhodné i zde věnovat pozornost konkrétnímu složení a volit drink bez přidaného cukru a konzervantů nebo si jednodušše připravit takový drink z mandlí doma
  • Produkty na bázi sójy nejsou vhodné. Jedna se o potenciální alergen, navíc potlačuje vstřebávání jódu, důležitý pro normální funkci štítné žlázy)
  • Rýžové mléko není optimální kvůli výše zmíněnému arsenu
  • Jogurty existují v bio-kvalitě na kokosové nebo mandlové bázi (opět buďte kritičtí ke složení)
  • Jogurty na rostlinné bázi lze pomocí fermantace levněji vyrobit doma
  • Vhodnou alternativou je také doma vyrobený jednoduchý chia puding zjemněný o rozmixované ovoce dle chuti

 

Bez vajec

  • Vejce lze nahradit jednodušše rozmačkaným zralým banánem (pro sladké pečení), jablečnou dření (převařené, známé jako přesnídávka), sodou, psyliem, želatinou agar-agar, mletými chia semínky nebo arrowroot moukou (obsahuje priobiotický škrob)
  • Průmyslové náhražky nemusí být lepší než výše uvedené zato dražší a opět je potřeba zvážit složení
  • Alternativně lze vyzkoušet křepelčí vajíčka, která jsou prospěšná pro imunitu

 

Výše uvedená doporučení jsou obecná. Je proto vždy potřeba zvážit individuální stav, alergie a intolerance Vašich dětí.

Analýza střevního mikrobiomu


Sanace střevní flóry bez analýzy střevního mikrobiomu? Díky analýze střevního mikrobiomu se dozvíte konkrétně:


  • jak je vysoké PH. Při špatném PH se těžko mohou usídlit prospěsné bakterie, naopak se dařím těm patogenním (nevhodným)
  • Jaká podle zjištěných nedostatků použít probiotika a prebiotika
  • Pokud jsou přemnožené patogenní bakterie, zvolit vhodnou terapii pro jejich redukci (vliv na snížení svědivosti)
  • Zda je přítomná střevní plíseň (většinou Candida Albicans) a je potřeba provést odpovídající kúru
  • Zda je poškozená i střevní sliznice a také ji musíte věnovat pozornost (zánět >> pronikání nevhodných látek do krevního oběhu >> alergie, autoimmuní reakce)
  • Zda tráveni probíhá v pořádku nebo je potřeba úprava stravy (kvalita trávení tuků, škrobů atp.)
  • Zda nastavená kúra byla úspěšná (při kontrolní analýze)

 

Parametry, které je dobré nechat zjistit:

  • Složení střevní flóry (zastoupení protektivních kmenu bakterii, např. lactobacilus, bifidobacteroides, bifidobacterium, enterococcus species, atd.)
  • Patogenních kmeny a jejich možné přemnožení (eColi, klebsiella, clostridium, atd.)
  • Střevní plíseň / kvasinka (např. Candida Albicans)
  • PH hodnota
  • Žluční šťávy
  • Pankreaselastaza (trávící enzymy)
  • Sekretorické IgA hodnota
  • Alpha 1 Antitrypsin (poukazuje na zánět / leaky gut)
  • Calcprotectin (poukazuje na zánět / leaky gut)


Dále pro vyloučení Leaky Gut syndromu (zvýšená propustnost střevní sliznice) je možné upřesnit:

  • Zonulin


Je-li podezření na histaminovou intoleranci:

  • histamin


Analýzu střevního mikrobiomu lze jednodušše provést z pohodlí domova. Po objednávce vhodné testovací sady, která Vám přijde domů poštou, se vzorek stolice odešle k analýze zpět do laboratoře. Za přibližně týden jsou k dispozici výsledky. Potřebujete-li pomoci s jejím vyhodnocením, můžete si u mě objednat konzultaci. Ráda spolupracuji s dvěma laboratořemi sídlícími v Německu, které jsou precizní a umí spolehlivě provést vyšetření výše uvedených parametrů, které považuji za nezbytné, chceme-li získat dobrý přehled o stavu střevního mikrobiomu. Cena testovací sady je přibližně 130 EUR. Stejnou analýzu lze samozřejmě provést i dospělých. V praxi se však často ukazuje, že složení střevního mikrobiomu (včetně nedostatků, existence střevní plísně) je téměř totožné u kojence jako u matky. Z toho vyplývá, že stejně "kvalitní" mikrobiom matka předává svému dítěti. V případě opětovného těhotenství je proto vhodné věnovat pozornost zdravé střevní mikroflory u matky, chceme-li snižit riziko rozvoje atopického ekzému u miminka.

Posílení imunitního systému

Doplňky stravy – Vitamíny, minerály & Co.


Níže jsem sestavila seznam doplňků výživy, které jsou důležité pro normální fungování imunitního systému, regeneraci pokožky a posílení schopnosti těla se léčit (seberegulace). Některé z uvedených doplňků mohou rovněž pomoci snížit hladinu histaminu, což může vést k menší svědivosti spojené s atopickým ekzémem.


  Z vlastní zkušenosti bych doporučila volit vždy produkty, které jsou "čisté" bez přídavku konzervantů, barviv, sladidel či plniv. Je vhodné volit kvalitní přípravky s vysokou bio-aktivitou (vstřebatelností), které organismus lépe rozpozná a zpracuje. Doporučuji zvážit, zda daný výrobek prošel certifikací nebo laboratorním testem, který prokáže, že daný výrobek není kontaminován nevhodnými druhotnými látkami.


U citlivých jedinců (do této kategorie spadají i děti s AE) je vhodné začít s dávkováním zlehka a sledovat, zda je daný produkt dobře snášen a umožnit, aby si tělo na něj pomalu zvyklo. Pokud je pozitivní, lze dávku po 2-3 dnech o trochu zvýšit, až se po dvou týdnech dostanete na cílovou dávku. Osvědčilo se nám zavádět vždy jen jeden doplněk stravy a postupně přidávat další tak, abycom měli přehled, co dítě snáší.


Tip:

Pokud nevíte, jak dítěti podat kapsli, osvědčilo se nám, ji otevřít a patřičnou porci / část zamíchat do trochy jablečné dřeně. Doplňky stravy lze přimíchat do kaše nebo polévky (ne příliš horké), rozmixovaného ovoce, pít zředěné nebo u nejmenších přidat k mateřskému mléku (probiotika).

Pokud se jedná o kapsle, lze je vždy otevřít a odsypat dítěti patřičnou dávku. Doplňky lze zamíchat do kaše nebo polévky (ne moc horké), rozmixovaného ovoce nebo zapít zředěnou šťávou.


Obecně jsem velmi spokojená s produkty Sunday Natural (zasílají i do ČR) nebo Nature Love (lze objednat přes Amazon).

 

Omega 3 / tuk z tresčích jater (Lebertran)

  • Norsan Naturell Fischöl – jednoduché dávkování, neutrální chuť (pozor: existuje také s aroma citronu, které nemusejí všichni dobře snášet, preferuji proti "naturell")
  • Lebertran od Green Pasture (neutrální chuť, jednoduché dávkování po lžičkách)


Vitamín D3+K2

  • Dr. Jacobs
  • Sunday Natural


B Komplex

  • Nature Love
  • Sunday Natural bioaktivní s kofaktory


B12

  • Formou methylcobalamin kapky od Klösterl Apotheke (jednoduché dávkování)
  • Při amalganovém zatížení je vhodné volit ve formě adenosylcobalamin


Vitamin C

  • Sunday Natural - časově retardovaný vitamín C je lepe snasen (ve forme calciumacorbat)
  • Jiné bio-identické prášky z aceroly, šípku, camu camu, baobab atp. (dejte pozor na plnidla, maltodextrin)


Zinek

  • Ve formě zinkpicolinat nebo zinkbiglycinat
  • Nature Love
  • Sunday Natural


Magnesium

  • Ultra Komplex od Sunday Natural

 

Olej z černuchy seté (Schwarzkümmelöl)

  • Za studena lisovaný z Egypta v bio-kvalitě

 

DETOXIKACE


Chlorella

  • Nebrat v těhotenství nebo během kojení
  • Bio s certifikátem ohledně zatížení těžkými kovy
  • Pro děti vhodné ve formě prášku


Zeolith

  • detoxikační prášek např. Zeolith MED ®
  • vhodné volit ultrajemný s vysokým odsahem klinoptilolitu
  • dokáže navázat škodlivé látky a odvést je ze zažívacího z traktu (>7 mikronů)
  • pomáhá snižovat hladinu histminu
  • používejte plastikovou lžičku (ne kovovou), vhodné pít s odstupem alespoň 30 min před jídlem (např. nalačno) nebo alespoň 2 hodin po jídle


Humin (kyselina kuminová)

  • Pitná rašelina od SonnenMoor (tekutá, lze přidat do lahvičky s mlékem)
  • Podpoří detoxikaci a imunitní systém, pomůže srovnat acidobazickou rovnováhu (odkyselení)
  • Vhodné pít s odstupem alespoň 30 min před jídlem (např. nalačno) nebo alespoň 2 hodin po jídle


Právní odkaz:

Níže uvedené doplňky stravy doporučuji na základě vlastních dobrých zkušeností, zkušeností jiných maminek a na základě mé rešerše studií. Tyto informace nenahrazují návštěvu lékaře.


V případě potřeby je vždy vhodné kromě dávkování konzultovat i lékaře nebo lékárníka. Následující informace nenahrazují vyšetření a diagnostiku lékařem. Tento obsah nenavádí k tomu vysadit/náhradit/změnit jakýchkoli léky nebo terapii, která byla určena ošetřujícím lékařem.


Všechny informace byly vytvořeny podle našich nejlepších znalostí a mohou být neúplné. Tyto informace jsou bez záruky.


Svědění – Tipy na úlevu


Jak zmírnit akutní svědění. U každého může pomáhat něco jiného. Toto je shrnutí mých zkušeností a i jiných maminek, co mohlo proti akutnímu svědění:

 

  • Změnit stravu a eliminovat hlavní alergeny (mléčmé výrobky, pšenice, vejce, ořechy atp.) – paleo nebo AIP (dle auto-imunní protokolu) strava - viz článek Strava
  • Zásadité koupele (viz článek Zásadité koupele)
  • Snížit hladinu histaminu přírodní cestou (vitamín C, reishi, quercetin, zinek)
  • Zředený jablečný ocet (1:5, zlehka potírat)
  • Černý čaj (studený!, obklady nebo potírat)
  • Čistá aloe vera z vlastní pokojové rostliny (zvenčí jemně potřít, chladivá z lednice)
  • Heilerde – jilovitá hlína prášek (značka Luvos modrá, u DM), obklady, potírat pastou (trocha hlíny + voda) a nechat zaschnout
  • Efektivní mikroorganismy
  • Hydrolat růže nebo meduňky (postříkat, vhodné na cesty)
  • Dr. Hauschka Potentilla (tělovy krém, lekárna)
  • Na spaní rukávník "scratch sleeves"
  • Ven na chladný vzduch, otevřít okno, vyvětrat
  • Studené obklady (chladicí cihlička zabalená do utěrky)
  • Prášek nebo extrakt z léčivé houby Reishi
  • Máte-li domácí zvíře (pes, kočka, koně) vyzkoušet pobyt mimo domov 1-2 týdny
  • Vyzkoušet jiné druhy plenek (často u ekzému v oblasti pod pupíkem)
  • Vyzkoušet jiné druhy pracích prostředků (mýdlo s jelenem, sonett, jiny ekologický hypoalergenní)

 

Dlouhodbě je soucasně potřeba hledat příčinu svědění a ekzému zevnitř (střevní mikrobiom: alergie, potravinově nesnášenlivosti, střevní plíseň Candida Albicans, přemnožení patogenní bakterie, atd.).

Střevní plíseň


Jak již víme, cesta za léčba atopického ekzému je zdravá střevní flóra.

Střevní dysbióza je často způsobena střevními plísněmi (zejména Candida Albicans), které měly vhodné podmínky pro přemnožení. K tomu obvykle dochází po užívání antibiotik (včetně během porodu), kdy jsou zdravé a prospěšné bakterie zdecimovány a střevní mikrobiom se dostane do nerovnováhy. Dochází tak k rozmnožování patogenních bakterií nebo právě plísně, na které antibiotika nepůsobí a naopak jim poskytují lepší podmínky pro další rozmnožování.

Velkou roli přitom hraje také psychika a stres, který oslabuje obranyschopnost organismu a vytváří tak příznivé podmínky pro další šíření patogenních bakterií a plísní.

Střevní plísně jako vedlejší produkt produkují toxiny, které napadají střevní sliznici a mohou ji poškodit tak, že se stane propustnou (tzv. Leaky-gut syndrom). Tyto toxiny zároveň zatěžují játra a ledviny, proto je vhodné jejich funkci podpořit pojivými látkami (např. zeolitem), jež mají schopnost na sebe toxiny navázat a odvést z těla ven. V opačném případě se může projevit zvýšená svědivost.

 

Proti střevní plísni doporučuji kombinovat následující body:

1. Změna jídelníčku: Vyvarujte se mléčných výrobků, bílé rýže a bílé mouky (pokud možno úplně mouky), omezte cukr a ovoce (fruktózu) na minimum. Jedná se o vyváženou stravu bez jednoduchých sacharidů.

2. Proti patogenním kmenům/plísním: GKE (extrakt z grapefruitových jadérek - např. od Citrosept), čaj Lapacho, čaj Cistusový, med Manuka (ne mladší 1 roku), léčivá houba Coriolius, pravotočivá kyselina mléčná, kokosový olej, granátové jablko, oreganový olej (pouze pro dospělé) atd.

3. Cílená sanace střevní flóry: volbou vhodného probiotika např. Omnibiotic 10 obsahuje laktobacily a bifidobakterie, posílením imunitního systému (viz článek Posílení imunitního systému)

4. Detox: Odumírající plíseň produkuje toxiny. Je vhodné zvolit nějakou pojivou látku, která je pomůže odvest z těla ven a navíc pomůže regeneraci střevní sliznice: zeolit, huminová kyselina

 

Jak to bylo v našem případě, jakmile jsme zlikvidovali střevní plíseň, zmizel i ekzém.


Zásadité koupele


Zásaditá koupel (např. Basebad od DM nebo levnější natron/soda) působí na organismus detoxikačně. Další výhodou pro AE je, že taková koupel stimuluje pokožku k produkci tuku, čili kůže je stimulována k tomu, aby se začala sama promašťovat. Koupele jsou vhodné od kojeneckého věku a měly by trvat minimálně 20 minut, nejlépe 30 minut.


Pro přesné stanovení hodnoty PH je vhodné zakoupit si v lékárně lakmusové papírky.

 

Důležité!

Zásadité koupele a použití kortizonového krému nebo Elidelu (imunosupresiva) by se neměly používat současně. Kontraindikovány jsou i léky potlačující imunitní systém. Totéž platí i pro zinkovou mast! Je vhodné začít nejdříve 1 týden po posledním použití kortizonu nebo jiných imunosupresivních medikamentů. 


Teplota: ideální teplota koupele je 37 – 38 stupňů

Hodnota PH: cca 8,5 (stejnou hodnotu má plodová voda)

Množství: pro kojeneckou vanu stačí cca 20 – 25 g sody

Délka koupele: pozitivní účinky se začnou rozvíjet po 20 minutách

Po koupeli: nesprchovat, jen jemně osušit pokožku a nemazat (nechte kůži samu pracovat)

Frekvence: v akutních případech lze denně, jinak 2krát týdně

 

Po koupeli se Vám může zdát, ze postižená místa jsou více vidět, je to však jen přechodný jev. Po chvíli vyblednou a kůže bude měkčí než před koupelí.


Díky pravidelně prováděným zásaditým koupelým jsme přestali mazat jinými krémy a zvolili tzv. bez-krémovou cestu, která se osvědčila již mnoho jiným maminkám. V takovém případě, je vhodné vyčkat 4 týdny a ponechat kůži čas na samoregulaci. Približně po 4 týdnech můžete pozorovat, že s pravidlnými zásaditými koupelemi kůže je stejně "dobře" promaštěná jako při denní aplikaci nejrůznějších krémů. Za podstatnou výhodu této metody považuji, že kůže není vystavena dalším vlivům složek krémů, u kterých nemáme jistotu jestli je všechny dobře dítě snáší. Tato metoda je navíc jednoznačně finančně levnější a ušetřené peníze za drahé krémy z lékárny pak můžete investovat do cílené sanace střevního mikrobiomu a posílení imunitního systému (tj. do dlouhodobého zdraví Vašich dětí).


Share by: