Zkušenosti se stravou u lidí trpících atopickým ekzémem (platí i pro další autoimmuní onemocnění) jasně ukazují, že je vhodné změnit složení stravy alespoň do doby, než se ukážou výsledky z cílené sanace střevní flóry. Je proto dobré se vyvarovat resp. eliminovat potraviny, které zhoršují stav tím, že podporují zánět, nepřispívají k regeneraci organismu a nevedou k posílení k imunitního systému.
Samozřejmostí je dát přednost zvoleným potravinám v bio-kvalitě před těmi z konvenční produkce.
Druhy potravin, které je dobré eliminovat
AIP / Paleo
Vezmete-li v podtaz výše uvedené, zjistíte, že takové podmínky na stravu dobře splňuje paleo strava nebo-li strava dle autoimmuního protokolu (AIP) s vynecháním Vám známých potravin, které Vašemu dítěti nedělají dobře. AIP strava je pokládána za velmi výživnou a zakládá se na potravinách, které lidstvo konzumovalo po tisíciletí a naše trávicí ústrojí je tak na ně přizpůsobeno.
Pokud nepomáhá vynechání výše uvedených potravin, doporučuje se v některých celostních klinikách přejít na rotační dietu, díky které můžete odhalit právě potravinu, která není snášena.
Tuky a oleje
o Jako doplněk stravy zařadit rybí tuk nebo lebertran (viz článek Posílení imunitního systému)
Bez lepku / bez obilovin
Bez mléka
Bez vajec
Výše uvedená doporučení jsou obecná. Je proto vždy potřeba zvážit individuální stav, alergie a intolerance Vašich dětí.
Sanace střevní flóry bez analýzy střevního mikrobiomu? Díky analýze střevního mikrobiomu se dozvíte konkrétně:
Parametry, které je dobré nechat zjistit:
Dále pro vyloučení Leaky Gut syndromu (zvýšená propustnost střevní sliznice) je možné upřesnit:
Je-li podezření na histaminovou intoleranci:
Analýzu střevního mikrobiomu lze jednodušše provést z pohodlí domova. Po objednávce vhodné testovací sady, která Vám přijde domů poštou, se vzorek stolice odešle k analýze zpět do laboratoře. Za přibližně týden jsou k dispozici výsledky. Potřebujete-li pomoci s jejím vyhodnocením, můžete si u mě objednat konzultaci. Ráda spolupracuji s dvěma laboratořemi sídlícími v Německu, které jsou precizní a umí spolehlivě provést vyšetření výše uvedených parametrů, které považuji za nezbytné, chceme-li získat dobrý přehled o stavu střevního mikrobiomu. Cena testovací sady je přibližně 130 EUR. Stejnou analýzu lze samozřejmě provést i dospělých. V praxi se však často ukazuje, že složení střevního mikrobiomu (včetně nedostatků, existence střevní plísně) je téměř totožné u kojence jako u matky. Z toho vyplývá, že stejně "kvalitní" mikrobiom matka předává svému dítěti. V případě opětovného těhotenství je proto vhodné věnovat pozornost zdravé střevní mikroflory u matky, chceme-li snižit riziko rozvoje atopického ekzému u miminka.
Níže jsem sestavila seznam doplňků výživy, které jsou důležité pro normální fungování imunitního systému, regeneraci pokožky a posílení schopnosti těla se léčit (seberegulace). Některé z uvedených doplňků mohou rovněž pomoci snížit hladinu histaminu, což může vést k menší svědivosti spojené s atopickým ekzémem.
Z vlastní zkušenosti bych doporučila volit vždy produkty, které jsou "čisté" bez přídavku konzervantů, barviv, sladidel či plniv. Je vhodné volit kvalitní přípravky s vysokou bio-aktivitou (vstřebatelností), které organismus lépe rozpozná a zpracuje. Doporučuji zvážit, zda daný výrobek prošel certifikací nebo laboratorním testem, který prokáže, že daný výrobek není kontaminován nevhodnými druhotnými látkami.
U citlivých jedinců (do této kategorie spadají i děti s AE) je vhodné začít s dávkováním zlehka a sledovat, zda je daný produkt dobře snášen a umožnit, aby si tělo na něj pomalu zvyklo. Pokud je pozitivní, lze dávku po 2-3 dnech o trochu zvýšit, až se po dvou týdnech dostanete na cílovou dávku. Osvědčilo se nám zavádět vždy jen jeden doplněk stravy a postupně přidávat další tak, abycom měli přehled, co dítě snáší.
Tip:
Pokud nevíte, jak dítěti podat kapsli, osvědčilo se nám, ji otevřít a patřičnou porci / část zamíchat do trochy jablečné dřeně. Doplňky stravy lze přimíchat do kaše nebo polévky (ne příliš horké), rozmixovaného ovoce, pít zředěné nebo u nejmenších přidat k mateřskému mléku (probiotika).
Pokud se jedná o kapsle, lze je vždy otevřít a odsypat dítěti patřičnou dávku. Doplňky lze zamíchat do kaše nebo polévky (ne moc horké), rozmixovaného ovoce nebo zapít zředěnou šťávou.
Obecně jsem velmi spokojená s produkty Sunday Natural (zasílají i do ČR) nebo Nature Love (lze objednat přes Amazon).
Omega 3 / tuk z tresčích jater (Lebertran)
Vitamín D3+K2
B Komplex
B12
Vitamin C
Zinek
Magnesium
Olej z černuchy seté (Schwarzkümmelöl)
DETOXIKACE
Chlorella
Zeolith
Humin (kyselina kuminová)
Právní odkaz:
Níže uvedené doplňky stravy doporučuji na základě vlastních dobrých zkušeností, zkušeností jiných maminek a na základě mé rešerše studií. Tyto informace nenahrazují návštěvu lékaře.
V případě potřeby je vždy vhodné kromě dávkování konzultovat i lékaře nebo lékárníka. Následující informace nenahrazují vyšetření a diagnostiku lékařem. Tento obsah nenavádí k tomu vysadit/náhradit/změnit jakýchkoli léky nebo terapii, která byla určena ošetřujícím lékařem.
Všechny informace byly vytvořeny podle našich nejlepších znalostí a mohou být neúplné. Tyto informace jsou bez záruky.
Jak zmírnit akutní svědění. U každého může pomáhat něco jiného. Toto je shrnutí mých zkušeností a i jiných maminek, co mohlo proti akutnímu svědění:
Dlouhodbě je soucasně potřeba hledat příčinu svědění a ekzému zevnitř (střevní mikrobiom: alergie, potravinově nesnášenlivosti, střevní plíseň Candida Albicans, přemnožení patogenní bakterie, atd.).
Jak již víme, cesta za léčba atopického ekzému je zdravá střevní flóra.
Střevní dysbióza je často způsobena střevními plísněmi (zejména Candida Albicans), které měly vhodné podmínky pro přemnožení. K tomu obvykle dochází po užívání antibiotik (včetně během porodu), kdy jsou zdravé a prospěšné bakterie zdecimovány a střevní mikrobiom se dostane do nerovnováhy. Dochází tak k rozmnožování patogenních bakterií nebo právě plísně, na které antibiotika nepůsobí a naopak jim poskytují lepší podmínky pro další rozmnožování.
Velkou roli přitom hraje také psychika a stres, který oslabuje obranyschopnost organismu a vytváří tak příznivé podmínky pro další šíření patogenních bakterií a plísní.
Střevní plísně jako vedlejší produkt produkují toxiny, které napadají střevní sliznici a mohou ji poškodit tak, že se stane propustnou (tzv. Leaky-gut syndrom). Tyto toxiny zároveň zatěžují játra a ledviny, proto je vhodné jejich funkci podpořit pojivými látkami (např. zeolitem), jež mají schopnost na sebe toxiny navázat a odvést z těla ven. V opačném případě se může projevit zvýšená svědivost.
Proti střevní plísni doporučuji kombinovat následující body:
1. Změna jídelníčku: Vyvarujte se mléčných výrobků, bílé rýže a bílé mouky (pokud možno úplně mouky), omezte cukr a ovoce (fruktózu) na minimum. Jedná se o vyváženou stravu bez jednoduchých sacharidů.
2. Proti patogenním kmenům/plísním: GKE (extrakt z grapefruitových jadérek - např. od Citrosept), čaj Lapacho, čaj Cistusový, med Manuka (ne mladší 1 roku), léčivá houba Coriolius, pravotočivá kyselina mléčná, kokosový olej, granátové jablko, oreganový olej (pouze pro dospělé) atd.
3. Cílená sanace střevní flóry: volbou vhodného probiotika např. Omnibiotic 10 obsahuje laktobacily a bifidobakterie, posílením imunitního systému (viz článek Posílení imunitního systému)
4. Detox: Odumírající plíseň produkuje toxiny. Je vhodné zvolit nějakou pojivou látku, která je pomůže odvest z těla ven a navíc pomůže regeneraci střevní sliznice: zeolit, huminová kyselina
Jak to bylo v našem případě, jakmile jsme zlikvidovali střevní plíseň, zmizel i ekzém.
Zásaditá koupel (např. Basebad od DM nebo levnější natron/soda) působí na organismus detoxikačně. Další výhodou pro AE je, že taková koupel stimuluje pokožku k produkci tuku, čili kůže je stimulována k tomu, aby se začala sama promašťovat. Koupele jsou vhodné od kojeneckého věku a měly by trvat minimálně 20 minut, nejlépe 30 minut.
Pro přesné stanovení hodnoty PH je vhodné zakoupit si v lékárně lakmusové papírky.
Důležité!
Zásadité koupele a použití kortizonového krému nebo Elidelu (imunosupresiva) by se neměly používat současně. Kontraindikovány jsou i léky potlačující imunitní systém. Totéž platí i pro zinkovou mast! Je vhodné začít nejdříve 1 týden po posledním použití kortizonu nebo jiných imunosupresivních medikamentů.
Teplota: ideální teplota koupele je 37 – 38 stupňů
Hodnota PH: cca 8,5 (stejnou hodnotu má plodová voda)
Množství: pro kojeneckou vanu stačí cca 20 – 25 g sody
Délka koupele: pozitivní účinky se začnou rozvíjet po 20 minutách
Po koupeli: nesprchovat, jen jemně osušit pokožku a nemazat (nechte kůži samu pracovat)
Frekvence: v akutních případech lze denně, jinak 2krát týdně
Po koupeli se Vám může zdát, ze postižená místa jsou více vidět, je to však jen přechodný jev. Po chvíli vyblednou a kůže bude měkčí než před koupelí.
Díky pravidelně prováděným zásaditým koupelým jsme přestali mazat jinými krémy a zvolili tzv. bez-krémovou cestu, která se osvědčila již mnoho jiným maminkám. V takovém případě, je vhodné vyčkat 4 týdny a ponechat kůži čas na samoregulaci. Približně po 4 týdnech můžete pozorovat, že s pravidlnými zásaditými koupelemi kůže je stejně "dobře" promaštěná jako při denní aplikaci nejrůznějších krémů. Za podstatnou výhodu této metody považuji, že kůže není vystavena dalším vlivům složek krémů, u kterých nemáme jistotu jestli je všechny dobře dítě snáší. Tato metoda je navíc jednoznačně finančně levnější a ušetřené peníze za drahé krémy z lékárny pak můžete investovat do cílené sanace střevního mikrobiomu a posílení imunitního systému (tj. do dlouhodobého zdraví Vašich dětí).