Celostní nutriční poradkyně přírodní léčby
Jmenuji se Blanka Kolodziej a od roku 2007 žiji a pracuji v Německu. Jsem maminka dvou dětí, které byly od kojeneckého věku postiženy atopickým ekzémem po celém těle.
Po lékařském martiriu u těch nejvyhlášnějších doktorů, které nevedlo k dlouhodobému zlepšení, přičemž "léčba" spočívala v potlačování symtopmů, dennodenním mazání krémy a mastmi, které mají mnoho vedlejších negativních účinků, jsem se odhodlala neakceptovat prohlášení, že "atopický ekzém nelze vyléčit, příčina je neznámá a moje dítě se s tím bude potácet celý život".
Můj vnitřní hlas mi říkal, že tohle není řešení a rozhodla jsem se hledat příčinu těchto obtíží a investovat čas a nemalé prostředky do celostních a přírodních terapií. Žijeme v Německu, kde přírodní léčitelství a celostní medicína maji tradici a jedná se o kvalifikovaná povolání.
Díky tomu jsem mohla využít širších možností než je tomu v ČR a nejen pomoci k uzdravení vlastním dětem, ale také rozšířit si vzdělání.
Výsledkem jsou mé zdravé děti,
bez obtíží s atopickým ekzémem, silným imunitním systémem a celkově zlepšené zdraví celé naší rodiny, která tak benefitovala díky jednoduchými ale efektivními změnami stravování a cílenou
sanací střevní mikroflóry. Stalo se v naší rodině a spřáteleném okolí samozřejmostí
suplementovat důležité mikroživiny (vitamíny, minerály) od dětí po prarodiče.
Ráda bych se tak poskytla pomoc především maminkám a jejich dětem v České Republice, kde pozoruji, že celostní a přírodní přístup není ještě bohužel tak rozšířen.
Ráda se podělím o své dlouholeté zkušenosti a vědomosti, které jsem završila kvalifikaci nutriční celostní poradkyně studiem na švýcarském institutu Akademie der Naturheilkunde.
Jako poděkování jsem před časem sepsala následující zprávu a podělila se o ni se svépomocnou skupinou, která má přes několik tisíc členů (maminek jako já), kteří hledají alternativní přírodní metodu, aby pomohly svým dětem žít bez atopického ekzému. Mé tehdejší zoufalství, bezesné noci, neustálá pohotovost, zda se dítě opět neškrábe (do krve), a přemýšlení o tom, co by mohlo být příčinou, mě motivovaly k vlastní rešerši, studiu a informování se, abych své děti mohla uzdravit.
První dcera Leonie, narozená v roce 2015
Přirozený vyvolávaný porod, antibiotika při porodu kvůli B-streptokokům a pak několikrát po porodu kvůli enormní ztrátě krve. Dcera byla zpočátku v nemocnici přikrmována a poté, co jsem se trochu zotavila ze ztráty krve, nakonec plně kojena. Kvůli mému ohrožení života a náhlému odloučení těsně po porodu v se u mé dcery vyvinula výrazná separační úzkost. Leonie od začátku trpěla velmi silným dětským akné, které plynule přešlo v rozsáhlý atopický ekzém na hlavě. Na radu porodní asistentky jsem přestala konzumovat všechny mléčné výrobky, to bohužel nevedlo ke zlepšení. V prvním roce jejího života jsem řídila radami těch nejvyhlášenějších německých lékařů, ke kterým jsem měla díky privátnímu pojištění dobrý přístup. Jejich terapii, která spočívala v mazání obličeje kortizonem a jinými nejnovějšími imunosupresivními mastmi, jsem však aplikovala
s ne dobrým svědomím, a zároveň jsem hledala řešení příčiny. Našemu životu dominovalo neustálé škrábání, takže nebylo nemožné ji bez dozoru odložit nebo i nechat jen spát. Toto mě stálo hodně energie, zejména pak neklidé svědivé noci. Vyzkoušeli jsmeklasickou homeopatii a díky ní jsme dosáhli zlepšení asi o 30 %. Ve druhém roce se nám podařilo přesvědčit dětskou doktorku o odebrání vzorku krve, abychom mohli zjistit, na co reaguje. Poté mohla být konečně diagnostikována alergie na vaječný bílek (poznámka: během těhotenství jsem jedla mnohem více vajec než obvykle!). Eliminační dieta vajec pak přinesla zlepšení o dalších 30 %. Přestala jsem používat kortizon a pokračovala v hledání přírodních (!) přístupů, až jsem v létě 2017 narazila na celostní svépomocnou skupinu na Facebooku a díky zde shromážděným zkušenostem a odkazům na nejnovější studie a informace o analýze mikrobiomu jsem rychle zjistila, že to je ono! Rozbor střevního mikrobiomu, který jsem provedla doma odebráním vzorku stolice a zasláním do laboratoře ve vlastní režii, jsem zjistila, že moje dcera má přemnoženou střevní plíseň (Candida Alibicans). Po poradě s přírodní léčitelkou jsem dceři začala dávat dva homeopatické produkty, radikálně jsme omezili cukr, bílou mouku a ovoce (fruktózu).
Řídila jsem se také radami poskytnutých ve svépomocné skupině. Proti střevní plísni jsem zařadila do naší terapie GKE (extrakt ze semen grepfruitu) a pro sanaci zjištěné nerovnováhy protektivní střevní flóry odpovídající probiotikum, které doplní bakterie, které dle analýzy chyběly. Výsledek: Po 6 týdnech zmizely i ty poslední úporné skvrny ekzému. Od té doby má Leonie krásnou kůži bez ekzému! Po roce eliminace jsme znovu zavedli vejce, které bylo snášeno velmi dobře, tj. bez žádné reakce.
Druhá dcera Madeleine, narozená v roce 2018
Obávala jsem se, že se horor s atopickým ekzémem bude opakovat, a proto jsem se v těhotenství snažila jíst vyváženěji a zdravěji. Omezila jsem cukr a bílou mouku, místo sladkostí jsem uspokojovala chutě ořechy.
Následoval ambulantní porod snů a mé trauma z prvního porodu plného komplikací bylo zahojeno. Kvůli přítomnosti B-streptokoků jsem však musela opět dostat antibiotika. Zpočátku to s dcerou vypadalo dobře a myslela jsem, že budeme atopického ekzému ušetřeni. Když měla dcera příliš suchou pokožku, mazala jsem ji přírodním kokosovým olejem. V přibližně 6 měsících se objevily první velmi malé náznaky vyrážky. Nechtěla jsem ztrácet čas a čekat, až to bude horší a vyhledala jsem
alternativního léčitele, aby mi preventivně pomohl vyhodnotit analýzu jejího střevního mikrobiomu, se kterou však neměl velké zkušenosti. Podle tohoto léčitele výsledek analýzy nevykazoval žádnou zvláštní potřebu zásahu - střevní plíseň Candida Albicans byla mírně zvýšená, ale ignorována - jak se později ukázalo, šlo o chybný úsudek! Zároveň jsem chtěla začít velmi opatrně se zaváděním příkrmů v 6 měsících. Dala jsem proto přednost potravinám, které jsou hypoalergenní, protizánětlivé a mají nízký obsah histaminů.
Bohužel v 10 měsících dostala dcera neštovice, což dodatečně zatížilo její imunitní systém a atopický ekzém u ní propukl po celém těle. V jednom roce poté, co poprvé snědla domácí sušenky s kokosovým olejem a lískovými oříšky, nás vrtulníkem
transportovali do nemocnice s anafylaxí. Alergologický test odhalil: Kokos, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu, v podstatě všechny ořechy (kdo si vzpomene, čeho jsem v těhotenství jedla hodně?!).
Během několika týdnů se rozvinulo silné svědění a čekal nás hororový rok plný hodin nočního škrábání.
Madlenka byla vyživována asi 20 rotujícími potravinami (nízkohistaminové, hypoalergenní dle autoimunitní protokolu / paleo), o kterých jsem se domnívala, že je dobře snáší. Ale ubíjelo mě, že jsem to nevěděla jistě, protože kůže byla neustále špatná. Homeopatie ani po několika pokusech nevedla k žádnému zlepšení tudíž, když jsem se zrovna nesnažila dceru odradit od škrábání, tak jsem studovala ve dne v noci, co by mohlo být v jejím případě příčinou. Čím dál víc jsem nabírala dojmu,
že se musím znovu podívat, jaký je stav „vevnitř”.
Nová analýza střevního mikrobiomu ukázala mírnou nerovnováhu (bez střevních plísní), kterou jsem řešila cílenou střevní sanací a zavedením několika potravinových doplňků na posílení imunitního systému. Svědění se mi podařilo zlepšit až po pravidelném podávání podobu 6 týdnů léčivé houby reishi, vitaminu C (acerola) a quercetinu, na které mně upozornily zkušenosti jiných maminek z naší svépomocné skupiny. Konečně se noci postupně zklidnily, avšak chybělo ultimativní řešení. Kůže byla špatná po celém těle. Mimo jiné jsme vyzkoušeli elektroakupunkturu, půl roku jsme prováděli biorezonanční terapii, byli jsme velmi přísní ve stravě, nic jsme nenechali nevyzkoušené...
Na začátku roku 2020 jsem se ve zmíněné skupině dozvěděla, že je možné i ambulantně navštívit speciální celostní kliniku v Neukirchenu beim Heiligen Blut. Již dlouho jsem totiž chtěla nechat dceři odebrat krev, abych zjistila, jestli jí nechybí nějaký vitamín či jíná pro atopiky podstatná živina. U klasických lékařů se dvakrát odběr krve nezdařil. Zkušeným specialistům z kliniky v Neukirchenu se však podařilo odebrat krev a stanovit většinu žádaných hodnot: Zinek byl i přes suplementaci stále na spodní hranici normy, hladina vitaminu D3 rovněž. Dále se potvrdily se předchozí alergie, jinak bylo vše bez pozoruhodností. Na radu tamního vedoucího lékaře nechala udělat další střevní analýzu v jejich partnerské laboratoři a paralelně jsem poslala stejný vzorek do jiné laboratoře.
Laboratoř na klinice odhalila střevní plíseň Candida Albicans, druhá laboratoř ne, ale prokázala zvýšené hladiny patogenních bakterií klostridií. Proti klostridiím jsem dceři naordinovala čaj z olivových listů, který dodnes rádi pijeme. Rozhodla jsem se, že se se střevní plísní vypořádám stejným způsobem, jako jsem to udělala u její starší sestry. A hle! Po 6 týdnech měla Madlenka tu nejkrásnější dětskou pokožku a já jsem mohla křičet štěstím!!! Po dalších dvou týdnech jsem postupně uvolnila její jídelníček. Nadále však dbáme na bio, zdravou stravu s hodně zeleninou. Na ořechy moje dcera již alergicky nereaguje, ale nechutnají ji, tudiž je vynecháváme.
Můj závěr
Kdyby... Kdybych na radu tehdejšího léčitele neignorovala lehkou střevní plíseň při prvním vyšetření stolice, ušetřili bychom si rok hrůzy. Zároveň jsem zjistila, že ne každá laboratoř střevní plíseň najde, resp. analýzu je případně dobré zopakovat, protože nemusí bát přítomna v každém vzorku.
Každá zkušenost má svůj důvod a díky této "škole" nyní mnohem lépe vím, jak zajistit zdraví pro svou rodinu. Obě dcery dostávají (téměř) každý den: omega 3, vitamín B-komplex, magnesium, D3+K2, přírodní vitamin C (acerola), zinek a o víkendech detoxikujeme chlorellou a zeolitem.
Na tomto místě patří také velké poděkování mému nejdražšímu manželovi a rodině, kteří to se mnou v tomto období rozhodně neměli lehké. Jsem jim velmi vděčná za jejich podporu. Všichni už víme, že "všechno mělo takto být". Jinými slovy, všechno v životě má svůj smysl, žádné úsilí není marné, i když se to v danou chvíli může zdát neuvěřitelně těžké...